Past Champions

The champions for the last ten years are listed below. For a full list dating back to 1960, click here.

2017 Hosted By Edmonton Fire Dept.    
         WON By Edmonton Fire Dept.    
             SKIP                               Aaron Bartling  
             Third                               Jim Henderson  
             Second                           AJ Rankel  
             Lead                               Cory Henderson  
2016 Hosted By Fairview Fire Dept.    
          WON By Edmonton Fire Service    
              SKIP                              Aaron Bartling  
              Third                             Jim Henderson  
              Second                         AJ Rankel  
              Lead                             Cory Henderson  
 2015  Hosted By Olds Fire Dept.    
      WON By  Edmonton Fire Service   
        SKIP  Aaron Bartling  
        Third  Jim Henderson
        Second  AJ Rankel
        Lead  Cory Henderson
2014 Hosted By Calgary Fire Service in Airdrie     
      WON by Smoky Lake Fire Dept.
        SKIP   Larry Lafleur  
        Third   Bill Smith
        Second   Scott Franchuck 
        Lead   Ken Osepchuck 
2013 Hosted by Edmonton Fire Service     
      WON by Edmonton Fire Dept.
        SKIP Aaron Bartling  
        Third Jim Henderson
        Second AJ Rankel
        Lead Cory Henderson
2012 Hosted by St.Paul Fire Dept.     
      WON by Edmonton Fire Dept.
        SKIP Aaron Bartling  
        Third Jim Henderson
        Second AJ Rankel
        Lead Cory Henderson
2011 Hosted by Edson Fire Dept.      
      WON by Calgary/Rockyview Fire Dept.
        SKIP John Morris  
        Third Scotty Jordan
        Second Matt Taylor
        Lead Ryan McAvoy
2010 Hosted by Edmonton Fire Dept.     
      WON by Edmonton Fire Dept.
        SKIP Jim Henderson  
        Third Livio Deprato
        Second Gary Hoekstra
        Lead Brian Hoekstra
2009 Hosted by Calgary Fire Dept.     
      WON by Calgary/Chestermere Fire Dept.
        SKIP John Morris  
        Third Scotty Jordan
        Second Matt Taylor
        Lead Ryan McAvoy
2008 Hosted by Airdrie Fire Dept.     
      WON by Torrington Fire Dept.
        SKIP Jeff Bauer  
        Third Jeff Miller
        Second Stan Martin
        Lead Mike Bauer
2007 Hosted by Slave Lake Fire Dept.     
      WON by Edmonton Fire Dept.
        SKIP Jim Henderson  
        Third Livio Deprato
        Second Gary Hoekstra
        Lead Brian Hoekstra
2006 Hosted by St.Paul Fire Dept.     
      WON by Edmonton Fire Dept.
        SKIP Dave Stewart  
        Third Barry Kurach
        Second Dave Ferguson
        Lead Daryl Brennan
2005 Hosted by Edmonton Fire Dept.      
      WON by Edmonton Fire Dept.
        SKIP Jim Henderson  
        Third Livio Deprato
        Second Gary Hoekstra
        Lead Brian Hoekstra
2004 Hosted by Edson Fire Dept.      
      WON by Smokey Lake Fire Dept.
        SKIP Larry Lafleur  
        Third Dave Stewart
        Second Bill Smith
        Lead Ken Osepchuk
2003 Hosted by Olds Fire Dept.      
       WON by Edmonton Fire Dept.  
        SKIP Jim Henderson  
        Third Livio Deprato
        Second Gary Hoekstra
        Lead Brian Hoekstra

Volunteer Awards

The volunteer awards for the last ten years are listed below. For a full list dating back to 1977, click here.

2017 WON by Smoky Lake Fire Dept.  
  SKIP                                                Ken Osepchuk  
  Third                                                Bill Smith
  Second                                            Scott Franchuk
  Lead                                                
2016 WON by Torrington Fire Dept.  
  SKIP                                                 Jeff Bauer  
  Third                                                Stan Martin
  Second                                            Derk Benedict
  Lead                                                Daryl Brennan
2015  WON by Torrington Fire Dept.  
  SKIP  Jeff Bauer  
  Third  Stan Martin
  Second  Derk Benedict
  Lead  Mike Bauer
2014 WON by Smoky Lake Fire Dept.  
  SKIP Larry Lafleur  
  Third Bill Smith
  Second Scott Franchuck
  Lead Ken Osepchuck
2013 WON by Smoky Lake Fire Dept. 
  SKIP Larry Lafluer
  Third Lauren Schesnuk 
  Second Scott Franchuk 
  Lead Ken Osepchuk 
  Fifth Bill Smith
2012 WON by Elnora Fire Dept. 
  SKIP Dale Brown
  Third Curtis Mose
  Second Steven Pennock
  Lead Henry Momot
2011 WON by Torrington Fire Dept.
  SKIP Jeff Bauer  
  Third Stan Martin
  Second Derek Benedict
  Lead Mike Bauer
2010 WON by Smoky Lake Fire Dept.
  SKIP Larry Lafleur  
  Third Bill Smith
  Second Ken Osepchuk
  Lead Scott Franchuk
2009 WON by Calgary/Chestermere Fire Dept.
  SKIP John Morris  
  Third Scotty Jordan
  Second Matt Taylor
  Lead Ryan McAvoy
2008 WON by Torrington Fire Dept.
  SKIP Jeff Bauer  
  Third Jeff Miller
  Second Stan Martin
  Lead Mike Bauer
2007 WON by Chestermere Fire Dept.
  SKIP John Morris  
  Third Brian Godfrey
  Second Scotty Jordan
  Lead Matt Taylor
2006 WON by Smoky Lake Fire Dept.
  SKIP Larry Lafleur  
  Third Chris Lemishka
  Second Bill Smith
  Lead Ken Osepchuk
2005 WON by Torrington Fire Dept.
  SKIP Jeff Bauer  
  Third Mitch Bauer
  Second Stan Martin
  Lead Mike Bauer
2004 WON by Torrington Fire Dept.
  SKIP Jeff Bauer  
  Third Mitch Bauer
  Second Stan Martin
  Lead Mike Bauer
2003 WON by Elnora Fire Dept.  
  SKIP Dale Brown  
  Third Curtis Mose
  Second Steven Pennock
   Lead Jamey Wood  

 

 

© Alberta Firefighters Curling Association | Site Credits